Become a Member

Inductees by Name
First Name Last Name School Year Honored
Gary  Achenbach Boone High 2001
Dennis J. Adamson Ankeny High School 2008
Jim Ainslie Southeast Webster 2002
Jim  Alderson Mount Pleasant 2008
Gary  Alfrey Cedar Falls 2003
Keith Allen Ft. Madison 1997
Vernon Almandinger HLV-Victor 1989
Larry Almond Independence 1995
Curt Anderson South O'brien 2000
Deb Anderson Gilbert 1998
Dennis Anderson Bloomfield 1993
Larry Anderson CB-Lewis Central 1994
Norm Anderson Dubuque Hempstead 1990
Jim Andrew Mt. Pleasant 2000
Joe Angstman North Iowa 2008
Joel Ankenbauer Council Bluffs Lewis Central 2005
Fred Anthony Pella 1991
Augie Aperans Waterloo 1990
Larry Argersinger CB Abe Lincoln 1999
Steve Arneson Ankeny 2008
Noel Austin West Liberty 1999
Garry Auxier Johnston 1998
John Bachman Boone High School 2008
Arlen Baerenwald Algona 1992
Karl Bahrke Woodbury Central High School 2007
Wes Baier Guttenberg-Clayton Ridge 2004
Randy Baker East Marshall 2003
Bob Baldus Haitt Jr. High, D.M. 1996
Norm Balke City High/Regina 2011
Tom Ball Jefferson-Scranton 2003
Rod Barkema Forest City 2003
Richard Barrett Estherville-ELCART 1995
Robert Barrick, Jr. Mid-Priarie  2008
Mark Bauder Central Community School  2010
Martha Bauder Central Community School  2010
Howard  Bean Washington High School 2010
Darwin Bears Sprit Lake 1992
Jerry Becker Eagle Grove 1989
Ken Beeghley Dubuqe Hempstead 1996
Richard Behrens Union 2003
Terry Beimers Unity Christian 2009
Tim Bell Marshalltown 2003
Jim Bellamy Mount Vernon 1991
Roger Bentley Dubuque Senior 1998
Bob Berggren East Marshall 1999
Al Bergman BCL-UW 2000
Gary  Bergstrom Griswold 2000
Eric Berthelson Sioux City West 1995
Curt Bladt Harlan 2004
Cindy Bliss Andrew High School 2011
Walt Block WSR-Wellsburg 1989
Lonnie Boekhout Marcus-Meriden-Cleghorn High School 2012
Sheryl Book Westwood Community 2011
Dale Boone MOC-Floyd Valley 1995
Gary  Bottorff Kee-Lansing 2000
Jim Boughton Dubuque Senior 2007
Diane Bradley Cedar Rapids Kennedy 2003
Daryl Brager Eagle Grove 1991
Dan  Breen Fairfield 2001
Dave Broadie Davenport West 2008
John Brostad Storm Lake 2004
David Brown Spencer 1989
Ron Brown North Scott High School 2009
Steve Brown BCIG 2004
David J. Brune Harmony 1997
Roger Buchholtz Central Elkader 1995
Lanny Buls East Buchanan Schools 2006
Charlie Bunn Humboldt 1991
Tom Buresh North Fayette 2004
Tony Bussan  Webster City 2010
John Byers Midland 1995
Jean  Caboth WACO & MMC High School 2007
Bob Cain Chariton 1996
Bill Calloway C.R. Jefferson 2001
Rod Cameron West Central Maynard 1998
Roger Campbell Centerville 1997
Timothy T. Cannon Clarke-Osceola 2004
David Carper Clarinda High School 2004
Mike Carr Ballard      2004
Steve Carter Indianola 1995
Jim Carver Alburnett 2004
Ray Cervetti Ankeny 2001
Merle  Chamberlain Southern Cal 2007
Joel Chamberlin Eagle Grove 2004
Tom Chartier Woodbury Central School 2004
Roger  Christensen OA-BCIG Middle School   2010
Marv Cickering Algona 1992
Bob Clark Audobon 2006
Charles Clark Marion High School 2009
Guy Clark Central Decatur 2003
Lyle Clark Columbus Junction 1991
Dean Clasen Humboldt 2006
Gary  Clemens South Tama County 2001
Bruce Clement S.E. Polk High 2001
Mike Coates CR Washington 1995
Dave Cochran Valley High 2001
Ric Collins Mar-Mer-Cleg 1999
Phillip Conaway Mid-Prairie High School 2006
Larry Conger LeMars 1998
Dennis Conway Grinnell 2002
Michael  Cox Shenandoah Community Schools 2005
Gayle Creswell Montezuma 1990
Lee Crew Fairfield 1990
Gary Dale Curtis Mid-Prairie Middle School 2004
Robert L. Curtis Columbus Community 2005
Barry Cuvelier Dike-New Hartford High School 2012
Dar Dahms PCM 2006
Patrick Dalton Tri-Center High 2001
Bob Davidshofer Cascade 1995
Jim Davidson Burlington 1997
Dave Davies Waukon Junior High School 2005
Duane Davis Washington Community Schools 2006
Wende G. Dawson Waverly-Shell Rock High School 2011
John Dayton Grinnell 2002
Larry Deardorf Perry 2008
Stephen DeFrance Mason City 2002
Jim DeJong Sheldon 1993
Wayne Demmel Benton-VanHorne 1989
James Denekas Le Mars Community High School 2005
Greg Dennis Clinton 1998
Steve Dent Davis County 1999
Rod DeVries Forest City High School 2006
Steve Diediker Hinton 2002
Rick  Dietz Winterset 1996
Bob Dillon Center Point-Urbana 2003
John Doely Sheldon 2003
Dick Dotson Waterloo West 2003
Don Doughty Clinton 1995
Ed Downing LeMars 1991
Hugh Drake Des Moines Lincoln 1994
Steven Drewes North Fayette Community Schools 2007
Jim Duea Ames 1991
Corwin  Dunlap Nashua-Plainfield 2002
Ira Dunsworth Davenport Central 1989
Tim Dwight Sr. Iowa City High 1997
Ron Egger Bettendorf 1996
Richard Ehrler Gateway Lyons Middle School, Clinton 2005
Davis Eidahl Pekin-Packwood 1989
Bruce Eldridge Charles City 2004
Mike Elliott Melcher-Dallas 1998
Jerry Emlet West Delaware 2003
Al Engebretson LeMars Bulldogs 2010
Rich Engel Cedar Falls 1994
Gregg Eschweiler Tripoli 2002
Charles  Etzen Forest City 2006
Dennis Evelsizer Decorah Community Schools 2005
Randy Fahr Eldora New Providence 2002
Kerry Feekes Laurens-Marathon 2006
David    Feldman Alburnett 1995
Curt Feldt Maquoketa 2006
Tony Fenton Eddyville-Blakesburg High School 2009
Harlan Ferguson West Branch 2003
Marc  Ferguson Marion High School 2010
Dave  Fetterman Tipton High School 2005
Gene Ficken Independence 2002
Glenn Fiihr Lynnville-Sully 2005
Steve Findley Western Dubuque 1999
Jack Fisk CR Jefferson 1992
Mike Foley Nevada 1998
Bryon Foster Paullina-S. O'Brien 1993
Rick Fox Gehlen Catholic 2003
David Fravel Sioux City Heelen 2008
Mick  Freeman CB-A. Lincoln 1994
Jim Freeze Tri-County 1995
Robert Frenchick Iowa Falls-Alden High School 2006
Manny Fritz Davenport Central 1994
Randy Galvin Schaller-Crestland     2004
Tamara Geitzenauer North Sentral Kossith 2009
Bob Gerard Cardinal-Eldon 2000
Michael Gerleman Creston 2008
Pam German Dallas Center-Grimes 2001
Allen Gilbertson Forest City 1997
Richard Ginn Olin High School 2005
Larry Goodrich Cherokee 1996
Neil Goos Clarke-Osceola 1997
Brenda Gorman Ballard 2006
Hank Grant Central Lyon High School 2004
Don Graves Des Moines 1990
Ray Graves Shenandoah 1993
Teresa  Green Jefferson-Scranton Middle School 2010
Joel Grier PCM High School 2006
Ron Griffith WDM Valley 1997
Robert Grosing WDM Dowling 1996
Fred Gude Griwsold 2004
Douglas Guilford Starmont 2000
Gerry Guilliland Stanton 1995
Dan Guillion Ottumwa 1995
Bob Haak Spencer 2003
Richard Hafel Dubuque Wahlert 1991
Norris Hale Pella 1991
Steve Halligan W.Sioux-Hawarden 1995
Ron Hamel Madrid 1999
Don Hanson East Waterloo 2006
Scott Hardie IA Valley, Marengo 2001
Bob Harding Valley High 2001
Don Harding MOC-Floyd Valley 1995
Dave Harskamp Sioux Center Community Schools 2012
Kurt Harthoorn Lynnville-Sully 2000
Gail Hartigan Treynor 2001
Jim Hasty Waukee 2008
Joel Hauser CB.-A. Lincoln 1993
Bob Hawkins Cedar Rapids Prairie 1993
Chuck Hawley Panora-Linden 1989
Dennis Healy Dubuque Senior 1999
Pat Healy NE Goose Lake 2000
John Hearn Dubuque Senior High School 2004
Harlan Heidelbauer Waukon 1990
Brad Heitland Algona 1999
John R. Held Denison H.S. 2003
Bruce Henderson Atlantic 1997
Don Hermsen Western Dubuque 1999
Jim Hetrick Central Dewitt 2006
Steve Hewitt Marshalltown 2006
Jim Hofmann Burlington 1997
Steve Hollan Mid-Prairie  2010
Herb Holler Muscatine 2005
John Holler Waterloo West 2003
Gary  Hollingsworth Iowa City West 1995
Bill Holsclaw Clinton 1996
Ken Hopkins Linn-Mar (Marion) 2006
Jerry Horton Pekin-Packwood 1991
Bill Hosack Harlan Community 2009
Gene Hosters Hull-W.Christian 1997
Mark Howe North Mahaska 2003
Les  Hueser Hubbard-Radcliff 1994
Charles  Hughes South O'Brien 1998
Steve Huling Hampton-Dumont High School 2008
Phil Hummel Woodbine 1989
Ron Hunderdosse Fairfield 2001
Don Hungerford Boyden-Hull 2000
Leo Hupke Cherokee 1995
John F. Ibeling Durant Community School 2005
Scott Immerfall Marion  2008
Dave  Jacobson Mason City High School 2010
Robert D. Jankovitz Des Moines Hoover 1998
Jim Jansen Schaller-Crestland Community Schools 2005
Ken Jarvin Panora-Linden 1989
Dave Jauron Essex 1989
Mike Jay Columbus Community 2010
Dick Jefferson Clinton 1998
Robert Jeffrey Grinnell 1999
Don Jenkins Atlantic 1996
Mike Jepson Mason N.W. Webster 2002
Bill Jerome Ft. Madison 1990
Bbrenda Johnson Solon 1999
Dave Johnson Southeast Polk 2000
Lynn Johnson CAM (Anita) 2001
Lynn R. Jolly Cherokee 2005
Kent Jorgensen Shenandoah Community Schools 2005
Dick Juhl Dike 1989
Ralph O. Kaufman III Mediapolis 2008
Mark Kauk Unity Christian 2001
Mike Kautz Lone Tree 2000
Mike Kautz Lone Tree 1989
Dallas Keiswetter Mason-NW Webster 1996
Ed Kermoade Woodrow Wilson Jr. High 2003
Al Kerns Aplington-Parkersburg 2003
Jim Kersten Keokuk 1993
Kirk Ketelsen North Cedar High School 2007
Tom King West Delaware High School 2007
Vernon King Southeast Polk 1995
Jim Kinyon Roland-Story 1997
Stan Kirchhoff Newton 2001
Dave Kissinger Ankeny 2003
Jim Klein South Hamilton High School 2004
Mike Klein Panorama 2012
Gene Klinge West Central Maynard 1998
LaVerne Kloster Dubuque Hempstead 1991
Mark Kluber Iowa City 2012
Brian Knapp South Central Calhoun High School 2014
Daryl Kohlhaas Bishop Garrigan High School, Algona 2009
Mark Kopriva Storm Lake Community School 2006
Russ Kraai Holstein 2003
Mary Kramer Grinnell 1999
Dallas Kray Story City 1990
Duane Krueger Turkey Valley 2003
Ron Krull Ames Middle School 1999
Brad Kruse Manson-Northwest Webster 2005
Gary  Kruse  West Lyon High School 2009
Timothy J. Kuennen Iowa Falls 2004
Wade Lair Shenadoah Community High School 2008
Timm Lamb Ft. Madison 1997
Darryl Landas Decorah 1998
Tom Lang Lawton-Bronson 1995
Bob Larsen Bishop Garrigan High School 2004
Bill Larson Tri Center 1998
Don Lawson Dubuque Senior 1993
Phil Lebo Grundy Center 1998
Bob  Lee NU High-Cedar Falls 1996
Larry Leibold Humboldt 1996
Nathan Leidahl Sioux Central 2003
Lyle Leinbaugh Independence 1991
Steve Lemke Sibley-Ocheyedan CSD 2014
Earl Leonard Ankeny 1995
Rich Lindaman Humboldt 1996
Dick Lineweaver Spencer 1993
Dan Lock   Red Oak 2003
Rod Lockey Okoboji 1998
Gary  Loeffler Van Buren-Keosauqua 1997
Dennis Lokken Denison    2001
Bill Lombard West Lyon 2003
Bill Lombard West Lyon 2002
Ralph Longus Waterloo West High School 2006
Tom Looft Bondurant-Farrar 2004
Jerry Lorimor Muscatine 1992
Rick Louk West Delaware 2001
Neil Lundgren Aplington-Parkersburg 2003
Lowell Lyngaas Valley Community 2011
Mason Maach Humboldt 1991
Phil Martin Des Moines Lincoln 1998
Dave Matthews Muscatine 1996
Michael  Mattis Northeast-Goose Lake 1996
Ron Maxson West Liberty 1995
Jim McCord Centerville 1999
Don McCoullough Starmont 1998
Larry McCready Western Dubuque 1997
Terry McGowan WDM Valley 1999
Don McKinney Belle Plaine 1998
Gordon McKinstrey Maurice-Orange City 1989
Bob  McLatchie Mediapolis High School 2008
Ken Mehsling C.B. St. Albert 2002
Harlan Meints Charter Oak-Ute 2000
Dan  Merriam AHST 2000
Lothar Meyer Clear Lake Community Schools 2007
Steve Milder West Central High School 2004
Dick Miller Waterloo West 2003
Jann Miller Dike-New Hartford CSD 2009
Steve Mohning LeMars Community High School 2005
Bob Monahan Audubon High School 2005
Bill Moore Fairfield 2001
Jim Moore Sioux City West 1992
Sam  Moser Ft. Dodge 2000
Bob Mudd North Linn 2000
Doug   Muehlig C.B. Thomas Jeff. 1998
Frank Munch Forest City 1989
Marv Munden Aurelia High School 2006
Mitch Murphy Oelwein High School 2009
Pat Murphy Dubuque Senior 1999
Rodney Murtle Madrid 1991
Bill Neal Williamsburg High School 2007
Gene Nelson West Liberty 2004
Dean Nicholson Storm Lake 1990
Jim Nickerson Ottumwa 2011
Bev Nielsen Columbus Community Schools 2009
Bob Nielsen CB Thomas Jeff. 1995
Richard Nissen Atlantic 1991
Mark Nuss North Fayette 2009
Jim O'Brien Cedar Rapids Jeff. 1993
Ron O'Connor PCM High School 2012
Ron Oestmann Shenandoah 1993
Roger Olhausen Jefferson-Scranton 1999
Barb Olsen Atlantic High School 2007
Randy Olson MOC-Floyd Valley 1995
Lyle Opheim Sergent Bluff-Luton 1989
Bill Ormston Marshalltown 2001
Terry Osgerby Spirit Lake 1996
Eldon Ott Marshalltown 1995
Larry Parker Nevada 1998
Ronald  Parker Northwood-Kensett 2005
Galen Patrick Prairie Valley 2002
Al Peck Mt. Pleasant 2000
Clayton Pederson Andrew High School 2004
Roger Pederson Grinnell 1997
Carl Pelzer Ames       1998
Bill Pendgraft Indianola 1991
Les Penick BCLUW HS 2010
John Penning Dubuque Hempstead 1999
Ben Pennington Bettendorf High School 2008
Bob Peterson St. Ansgar 1998
Dick Peterson Columbus Junction 1990
Norm Peterson Prairie Valley 2002
Ron Peterson Lawton-Bronson 2003
Ron Peterson Des Moines Hoover 1996
Jerry Pezzetti Ankeny 1996
Chuck Pfeister Sioux Center 1995
Steve Phelan Wapsie Valley High 2001
Al Pierce Spencer 2000
Mike Pierson GMG High School 2004
Craig Pilcher Lin-Mar 2003
Lynn Platt Battle Creek-Ida Grove 2004
Dick Pollitt Waverly-Shell Rock 1994
Bill Post Decorah Community Schools 2005
Bill Post Decorah 2001
Bob Potter C.R. Washington 1991
Tim Proctor Mt. Pleasant 2000
Bob Provorse Sioux City North 1993
Noel Prussman Muscatine 1993
Ken Purdy Columbus Junction 1995
Linda  Purvis South Tama County 2001
Kendall Rachuy Sioux Central 2012
John Raffensperger Iowa City High 1989
Brad Rasmussen Glenwood Community High School 2008
Terry Ratliff Shenandoah Community Schools 2005
Roger Reed  Starmont High School 2009
Rich Reever Fairfield 1996
Darrell Reifenrath Central Lyon H.S. 2003
Daryl Reinfenrath Central Lyon 2002
Bill  Rex Pekin-Packwood 1994
Duane Rexroth Shenandoah 1993
William Rhinehart Oskaloosa 2006
Rod Riessen Fort Dodge Senior High 2013
Dennis Riley West Liberty 1999
Kelsey Ritscher Benton Community 2013
Ron Roberson Waterloo West 2003
Gary  Robeson Sioux Center 1995
Steve Rohach Pekin 2002
Joel Rollinger Decorah High School 2010
Dennis Roloff Cedar Rapids Kennedy 2003
Gerald J. Ross Epworth, Western Dubuque 2008
Steve Roth Washington High 2001
Linda  Rowe Davis County 2000
Randy Rubel Bellvue Marquette 2000
Mike Rupe C.R. Franklin 1998
Delmar Ryan North Scott-Eldridge 1994
Dave Sage Waverly-Shell Rock 1994
Bob Sanger Britt-West Hancock 1996
Bob Saunders OA-BCIG High School   2010
Donn Schafer Charles City High School 2004
Rick Scheidel Storm Lake 2006
Ron Schirm Cedar Rapids 1989
Pat Schlapia Creston Community Schools 2012
Dan Schleisman Treynor 2001
Kirk Schmaltz Ames 2004
Dale Schmidt Carroll 2005
Juan Schmidt Montezuma 1999
Bill Schneider Nevada 1995
Dave  Schoeberlein Waukon 2011
Matt Schulte Pella Community High School 2013
Darrell Schumacker Oskaloosa High School 2011
Don Schwartz C.B. Abe Lincoln 2001
Donald Schwartz Abraham Lincoln High School 2008
Frank Schweizer West D.M. Dowling 1995
Bob Scott Jefferson-Scranton 1989
Neil Seales CMB 2000
Richard Seivert Gehlen Catholic 2003
Bob Severson LeMars Gehlen 1998
Joel Shaner Pocahontas 1994
Mike Sheil Indianola 1992
Rich Sherman West Liberty 1998
Don Shilling LeMars 1991
Jerry Shultz Estherville Lincoln Central 2006
Bill Simpson Shenandoah Community Schools 2005
Kelly Simpson Jefferson-Scanton High School 2009
Mike Sinram Jesup High School 2006
Mark Skahill Waukee 2003
Dick Skarda North Fayette 1989
Jon  Skillern Shenandoah 2013
John Sletten Ames 1991
Bob Slifa Osage 1994
Chuck Smith Cedar Rapids Xavier 2004
Jack Smith East Marshall 1999
Darrell Sneiderman Sheldon 2003
Terry Soli Central Lee High School 2007
Allen Sonneberg Central Lee High 2001
Dave Spratte Guthrie Center 2009
Steve Staker Fredericksburg 2003
Bill Stamper Independence 2002
Ron Stehn Saydel Community Schools 2012
Gerry Stein Jefferson-Scranton Middle School 2010
Larry Sterbick Council Bluffs Lewis Central 2005
Ron Stevenson Belmond 1993
Allen Stiers Cedar Rapids 1990
Greg Stolze Williamsburg High School 2009
Scott Strabala Ft. Madison Aquinas 2002
Bob Strouse Milford-Okoboji 1996
Richard Strouse Ballard-Huxley 1993
Allen Stuart Essex High School 2006
Greg Stults Knoxville 1998
Ron Sturch Waterloo West 2003
Bruce Subbert Stanton 2009
Mike Suggett S.E. Polk 1998
Dave Suntken Clear Lake 1991
Steve Swancutt N. Central of Manly 2002
John Swanson Storm Lake 2002
George Sypniewski Johnston 2003
Bob Tapper Waterloo West High School 2006
Dave Tapps Van Meter 1997
Sandy Thede North Central-Manley 1996
Marty  Thomae Benton Community Schools 2005
Ed Thomas Aplington-Parkersburg 1997
Tim Thomas Galva-Holstein 2003
Ron Thomason Marion 2004
Jeff Thompson Dunkerton Raiders 2004
Blaine Thorson Creston 1989
Chuck Tigges Wahlert/Cascade 2011
Tom Tipton Coon Rapids-Bayard 1995
Dewey Torkelson Terril 2004
Ron Tower Cedar Rapids Jefferson 2008
Steve Trost Wall Lake View Auburn 2003
Dean Troug Estherville-ELCART 2000
Todd Troutman Beckman High School 2011
Jerry  Tryon Ar-We-VA 2002
Johnny Turpin Jefferson-Scranton 2008
Duane Twait Emmetsburg 1993
Mark Twedt West Fork 2012
Jim Van Etten Benton Community 1999
Jim Vandenberg Keokuk 1999
Jerry Vanderhorst West Bend-Mallard 2006
Bob VanderLinden Des Moines Lincoln 1989
Rick VanScoy Indianola 2012
Rob Van't Land Boyden-Hull 2004
Kerry VanWinkle Roland Story 1998
Robert Varley Dubuque Wahlert 1991
Dana Vige South O'brien 1998
Dave Vogelgesang Tipton 1995
Henery Vogelman Rockford 1990
Elaine Von Bon Davis Co. Community Schools 2004
Jed Vorba Mason City 2007
Mike Wabeke Storm Lake High School 2006
Jerry Wahlstrom Eldora New Providence 1998
Paul Walker Ft. Madison 2000
Gary  Wallace Knoxville 1990
Craig Warnke Clarion Goldfield School District 2013
Bob Warren Ottumwa 1989
Richard L. Washburn Muscatine 2004
Dave Waskow Jefferson-Scanton High School 2009
Clark Weaver Linn-Mar (Marion) 1999
Larry Weier Dowling Catholic 2004
Dennis Weisz Sioux City West 1992
Dick Weitz Dubuque Wahlert High School 2007
Jim Welch Waterloo West 2003
Otto Welfring Marshalltown 1991
Jerry Wetzel Indianola 1991
Michael  Whisner Adel-Desoto-Minburn 2005
Denny White Mt. Pleasant 1990
Larry White Southeast Polk 1996
Dave Whitver Eddyville-Blakesburg 2008
LeRoy J. Wichers LeMars Community School District 2010
John Wickett Humboldt 1996
June  Wilden Clinton 2005
Dale Wilharm Decorah Community Schools 2006
Harold Wilkinson C.R. Kennedy 1991
Lon Wilkinson Davenport Central 1994
Jim Willet Audobon 2006
Audra "Bud" Williams Iowa City High 1989
Cook Williams Waver-Shellrock 2001
Roger Williams Decorah 2003
Dave Wilson Mason City High School 2011
Randy Wilson Knoxville 2008
Rebecca K. Wilson Louisa-Muscatine Community Schools 2005
Don Wintz Rockwell City-Lytton 1995
Bob Witzenburg Pekin of Packwood 1999
Stan Wooster Marshalltown 1998
Bruce Wright Rock Valley 1999
Dennis Wright Boyden-Hull 2000
Ron Wymer North Fayette 2004
Gordy Yuska Waterloo West 2003
Lee Zondervan Pella Christian 2009
 
 
Advertisement