Become a Member

2015 Pre-Season Team

Team Rankings (2015)

August 25th, 2015 (Pre-Season)


 

Ranking Comments can be sent to the  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be sent to the ranking committee.

 
** Attention Coaches** 
It is the responsibility of, and extremely important, that each coach/school identify that a JV team is competing in a Varsity event when reporting meet results. 
 
 

4A

3A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Prairie CR
2.   Cedar Falls
3.   Dowling WDM
4.   Linn-Mar
5.   Pleasant Valley
6.   Johnston
7.   Waukee
8.   Valley WDM
9.   Urbandale
10. Bettendorf
11. Iowa City West
12. Dubuque Senior
13. Ames
14. Dubuque Hempstead
15. Indianola

Teams to watch:
(Alphabetical)
CR Washington
Fort Dodge
Iowa City - City High
Muscatine
Roosevelt DM

1.   Urbandale
2.   Johnston
3.   Iowa City West
4.   Pleasant Valley
5.   Linn-Mar
6.   Dowling WDM
7.   Waukee
8.   Ames
9.   Ankeny Centennial
10. Muscatine
11. Iowa City - City High
12. Bettendorf
13. Dubuque Hempstead
14. Southeast Polk
15. Roosevelt DM

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny
Cedar Falls
Dubuque Senior
Prairie CR
Valley WDM 

1.   Grinnell
2.   Mt. Vernon Lisbon
3.   DCG
4.   Pella
5.   Gilbert
6.   Decorah
7.   Marion
8.   Charles City
9.   MOC
10. Vinton Shellsburg
11. Heelan
12. CPU
13. Harlan
14. Ballard
15. Algona

Teams to watch:
(Alphabetical)
Clear Creek
Mt. Pleasant
Wahlert
Winterset
Xavier 

1.   Assumption
2.   Gilbert
3.   Decorah
4.   Pella
5.   Ballard
6.   Humboldt
7.   Heelan
8.   Winterset
9.   Mt. Vernon Lisbon
10. MOC
10. Vinton Shellsburg
12. Wahlert
13. Harlan
14. Grinnell
15. DCG

Teams to watch:
(Alphabetical)
Charles City
Ft. Madison
Oskaloosa
Spencer
Xavier

2A

1A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Monticello
2.   Unity Christian
3.   Garner-Hayfield/Ventura
4.   Davis County
5.   Waukon
6.   East Marshall, Legrand
7.   Osage
8.   SE Valley
9.   Shenendoah
10. Western Christian, Hull
11. Louisa-Muscatine
12. NE, Goose Lake
13. Red Oak
14. Sioux Center
15. Albia

Teams to watch:
(Alphabetical)
Cascade
Mid-Prairie
North Polk
Tipton
Williamsburg 

1.   Monticello
2.   Cascade
3.   Osage
4.   Williamsburg
5.   Pocahontas Area
6.   Western Christian
7.   Mid-Prairie
8.   Unity Christian
9.   Mediapolis
10. North Polk
11. Dike NH
12. KP-WC
13. DM Christian
14. South Hardin
15. North Fayette 

Teams to watch:
(Alphabetical)
Anamosa
Greene Co.
Red Oak
S. Central Calhoun
West Central

1.   Nodaway Valley
2.   Bellevue
3.   Pekin
4.   Denver
5.   West Fork
6.   St. Edmond
7.   St. Albert
8.   Alta Aurelia
9.   Hudson
10. Central Elkader
11. Tri Center
12. Emmetsburg
13. Marquette
14. Wapello
15. North Butler

Teams to watch:
(Alphabetical)
Boyer Valley
Panorama
Pleasantville
Riverside
Winfield 

1.   Pekin
2.   Central Elkader
3.   Emmetsburg
4.   Panorama
5.   St. Edmond
6.   Iowa City Regina
7.   North Linn
8.   Starmont
9.   Neuman Mason City
10. Durant
11. Underwood
12. West Fork
13. Clayton Ridge
14. Exira
15. Hudson

Teams to watch:
(Alphabetical)
Colfax Mingo
Griswold
IKM Manning
Lynnville Sully
Marquette 

 
 
 
Advertisement