Become a Member

2015 Wk 1 Team

Team Rankings (2015)

September 1st (Week 1)


Ranking Comments can be sent to the  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be sent to the ranking committee.
 
** Attention Coaches** 
It is the responsibility of, and extremely important, that each coach/school identify that a JV team is competing in a Varsity event when reporting meet results. 
 
 

4A

3A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Cedar Falls
2.   Prairie CR
3.   Dowling WDM
4.   Pleasant Valley
5.   Waukee
6.   Johnston
7.   Valley WDM
8.   Urbandale
9.   Iowa City West
10. Bettendorf
11. Dubuque Hempstead
12. Dubuque Senior
13. Linn-Mar
14. Ames
15. Indianola

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny Centennial
Cedar Rapids Washington
Iowa City - City High
Roosevelt DM
Sioux City North

1.   Urbandale
2.   Dowling WDM
3.   Iowa City West
4.   Pleasant Valley
5.   Johnston
6.   Waukee
7.   Ames
8.   Ankeny Centennial
9.   Linn-Mar
10. Muscatine
11. Bettendorf
12. Iowa City - City High
13. Dubuque Hempstead
14. Ankeny
15. Roosevelt DM

Teams to watch:
(Alphabetical)
Cedar Falls
Cedar Rapids Kennedy
Dubuque Senior
Southeast Polk
Valley WDM 

1.   Grinnell
2.   Mt. Vernon Lisbon
3.   DCG
4.   Pella
5.   Marion
6.   Decorah
7.   Heelan
8.   Vinton Shellsburg
9.   Gilbert
10. Charles City
11. Harlan
12. MOCFV
13. Wahlert
14. Spirit Lake
15. Benton

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ballard
Mt. Pleasant
Navada
Storm Lake
Xavier 

1.   Gilbert
2.   Assumption
3.   Ft. Madison
4.   DCG
5.   Decorah
6.   Spencer
7.   Heelan
8.   Ballard
9.   Marion
10. Pella
11. Harlan
12. Humboldt
13. Mt. Vernon Lisbon
14. MOC
15. Winterset

Teams to watch:
(Alphabetical)
Atlantic
Charles City
Fairfield
Grinnell
Wahlert

2A

1A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Monticello
2.   Unity Christian
3.   Garner-Hayfield/Ventura
4.   Davis County
5.   Waukon
6.   Eagle Grove
7.   East Marshall, Legrand
8.   Osage
9.   Clear Lake
10. Des Moines Christian
11. North Polk
12. SE Valley
13. Shenendoah
14. Western Christian, Hull
15. Louisa-Muscatine

Teams to watch:
(Alphabetical)
Albia
NE, Goose Lake
Red Oak
Sioux Center
West Marshall, State Center 

1.   Monticello
2.   Cascade
3.   Osage
4.   South Winneshiek
5.   Williamsburg
6.   Pocahontas Area
7.   Western Christian
8.   Mid-Prairie
9.   West Marshall, State Center
10. Unity Christian
11. Mediapolis
12. Shenendoah
13. North Polk
14. KP-WC
15. Dike NH 

Teams to watch:
(Alphabetical)
Grundy Center
North Fayette
South Hardin
Underwood
West Central

1.   Nodaway Valley
2.   Bellevue
3.   Pekin
4.   Denver
5.   West Fork
6.   St. Edmond
7.   St. Albert
8.   Alta Aurelia
9.   Hudson
10. Central Elkader
11. Tri Center
12. Emmetsburg
13. Marquette
14. Wapello
15. North Butler

Teams to watch:
(Alphabetical)
Boyer Valley
Panorama
Pleasantville
Riverside
Winfield. Mt Union

1.   Pekin
2.   Central Elkader
3.   Emmetsburg
4.   Panorama
5.   St. Edmond
6.   Iowa City Regina
7.   North Linn
8.   Starmont
9.   Newman Mason City
10. Durant
11. EHK Exira
12. Adair Casey - Cam
13. Earlham
14. West Fork
15. Hudson

Teams to watch:
(Alphabetical)
Clayton Ridge
Colfax Mingo
IKM Manning
Lynnville Sully
Marquette 

 
 
Advertisement