Become a Member

2015 Wk 2 Team

Team Rankings (2015)

September 8th (Week 2) 


Ranking Comments can be sent to the  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be sent to the ranking committee.
 
** Attention Coaches** 
It is the responsibility of, and extremely important, that each coach/school identify that a JV team is competing in a Varsity event when reporting meet results. 
 
 

4A

3A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Cedar Falls
2.   Pleasant Valley
3.   Dowling WDM
4.   Prairie CR
5.   Waukee
6.   Johnston
7.   Valley WDM
8.   Iowa City West
9.   Dubuque Senior
10. Indianola
11. Urbandale
12. Dubuque Hempstead
13. Iowa City - City High
14. Waterloo West
15. Cedar Rapids Washington

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ames
Ankeny Centennial
Bettendorf
Cedar Rapids Kennedy
Sioux City North

1.   Urbandale
2.   Iowa City West
3.   Dowling WDM
4.   Pleasant Valley
5.   Johnston
6.   Waukee
7.   Ankeny Centennial
8.   Ames
9.   Bettendorf
10. Linn-Mar
11. Iowa City - City High
12. Muscatine
13. Valley WDM
14. Dubuque Hempstead
15. Roosevelt DM

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny
Cedar Falls
Cedar Rapids Jefferson
Dubuque Senior
Southeast Polk

1.   Grinnell
2.   Pella
3.   DCG
4.   Mt. Vernon Lisbon
5.   Decorah
6.   Mt. Pleasant
7.   Marion
8.   SC Heelan
9.   Harlan
10. MOCFV
11. Dubuque Wahlert
12. Gilbert
13. Charles City
14. Storm Lake
15. Clear Creek

Teams to watch:
(Alphabetical)
Carlisle
Humboldt
Spirit Lake
Winterset
Xavier 

1.   Assumption
2.   Ft. Madison
3.   Decorah
4.   Gilbert
5.   DCG
6.   Spencer
7.   Marion
8.   Pella
9.   Vinton-Shellsburg
10. Humboldt
11. Heelan
12. Grinnell
13. Fairfield
14. Ballard
15. Denison-Schelswig

Teams to watch:
(Alphabetical)
Atlantic
Harlan
Mt. Vernon Lisbon
Wahlert
Winterset

2A

1A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Unity Christian
2.   Garner-Hayfield/Ventura
3.   Monticello
4.   Davis County
5.   Waukon
6.   Eagle Grove
7.   Mid-Prairie
8.   Clear Lake
9.   Western Christian, Hull
10. Des Moines Christian
11. North Polk
12. Shenendoah
13. East Marshall, Legrand
14. Williamsburg
15. SE Valley

Teams to watch:
(Alphabetical)
Aplington-Parkersburg
Cascade
Dike-New Hartford
Grundy Center
Mediapolis 

1.   Monticello
2.   Osage
3.   Cascade
4.   Williamsburg
5.   Pocahontas Area
6.   South Winneshiek
7.   Mid-Prairie
8.   Grundy Center
9.   Shenendoah
10. Unity Christian
11. KP-WC
12. Western Christian
13. North Polk
14. Underwood
15. West Marshall, State Center 

Teams to watch:
(Alphabetical)
Dike NH
Mediapolis
SE Valley
Sheldon
West Central

 

1.   Nodaway Valley
2.   Bellevue
3.   Pekin
4.   Denver
5.   West Fork
6.   St. Edmond
7.   Alta Aurelia
8.   Hudson
9.   Iowa City Regina
10. Tri Center
11. Boyer Valley
12. Pleasantville
13. Trinity Christian
14. Central Elkader
15. Ogden

Teams to watch:
(Alphabetical)
Emmetsburg
Panorama
Riverside
Winfield Mt. Union
Wapello

1.   Pekin
2.   Central Elkader
3.   Panorama
4.   St. Edmond
5.   Emmetsburg
6.   North Linn
7.   Iowa City Regina
8.   Starmont
9.   West Fork
10. Durant
11. Newman Mason City
12. Denver
13. Jesup
14. Hudson
15. EHK Exira

Teams to watch:
(Alphabetical)
Clayton Ridge
Colfax Mingo
Earlham
IKM Manning
Lynnville Sully

 
 
Advertisement