Become a Member

2015 Wk 3 Team

Team Rankings (2015)

September 15th (Week 3)


Ranking Comments can be sent to the  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be sent to the ranking committee.
 
** Attention Coaches** 
It is the responsibility of, and extremely important, that each coach/school identify that a JV team is competing in a Varsity event when reporting meet results. 
 
 

4A

3A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Dowling WDM
2.   Cedar Falls
3.   Pleasant Valley
4.   Prairie CR
5.   Waukee
6.   Johnston
7.   Valley WDM
8.   Iowa City West
9.   Dubuque Senior
10. Urbandale
11. Iowa City City High
12. Ankeny Centennial
13. Indianola
14. Ames
15. Waterloo West

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny
Cedar Rapids Washington
Dubuque Hempstead
Linn-Mar
Sioux City North

1.   Urbandale
2.   Pleasant Valley
3.   Muscatine
4.   Johnston
5.   Waukee
6.   Bettendorf
7.   Iowa City West
8.   Dowling WDM
9.   Cedar Falls
10. Iowa City - City High
11. Ankeny Centennial
12. Ames
13. Dubuque Hempstead
14. Linn-Mar
15. Roosevelt DM

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny
Cedar Rapids Jefferson
Dubuque Senior
Prairie CR
Valley WDM

1.   Grinnell
2.   Mt. Vernon Lisbon
3.   DCG
4.   Mt. Pleasant
5.   Harlan
6.   Pella
7.   MOVFV
8.   Vinton
9.   Wahlert
10. Xavier
11. Heelan
12. Marion
13. Gilbert
14. Decorah
15. Charles City

Teams to watch:
(Alphabetical)
Carlisle
Clear Creek
Humboldt
Storm Lake
Winterset 

1.   Assumption
2.   Ft. Madison
3.   Charles City
4.   Gilbert
5.   Decorah
6.   DCG
7.   Spencer
8.   Marion
9.   Vinton-Shellsburg
10. Pella
11. Heelan
12. Denison-Schelswig
13. Wahlert
14. Humboldt
15. Fairfield

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ballard
Grinnell
Harlan
Mt. Vernon Lisbon
Winterset

2A

1A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Unity Christian
2.   Garner-Hayfield/Ventura
3.   Monticello
4.   Mid-Prairie
5.   Eagle Grove
6.   Davis County
7.   Waukon
8.   Western Christian, Hull
9.   Clear Lake
10. North Polk
11. NE, Goose Lake
12. Williamsburg
13. SE Valley
14. Dike New Hartforld
15. East Marshall, Legrand

Teams to watch:
(Alphabetical)
Albia
Aplington-Parkersburg
Des Moines Christian
New Hampton
Tipton

1.   Monticello
2.   Osage
3.   Cascade
4.   Williamsburg
5.   Pocahontas Area
6.   Mid-Prairie
7.   North Polk
8.   Unity Christian
9.   Shenendoah
10. South Winneshiek
11. West Marshall, State Center
12. KP-WC
13. Sheldon
14. Western Christian
15. Underwood 

Teams to watch:
(Alphabetical)
Dike NH
Mediapolis
North Fayette
SE Valley
South Hardin

 

1.   Nodaway Valley
2.   Bellevue
3.   Pekin
4.   Denver
5.   West Fork
6.   St. Edmond
7.   Boyer Valley
8.   Alta Aurelia
9.   Hudson
10. Regina Iowa City
11. South Hamilton
12. Tri Center
13. Pleasantville
14. Trinity Christian
15. Central Elkader

Teams to watch:
(Alphabetical)
Clayton Ridge
Emmetsburg
Ogden
Panoraman
Riverside

1.   Pekin
2.   Central Elkader
3.   St. Edmond
4.   Panorama
5.   Emmetsburg
6.   North Linn
7.   West Fork
8.   Starmont
9.   Durant
10. Newman Mason City
11. Regina Iowa City
12. Denver
13. Jesup
14. Hudson
15. EKH Exira

Teams to watch:
(Alphabetical)
Bellevue
Clayton Ridge
Colfax Mingo
Earlham
IKM Manning

 
 
Advertisement