Become a Member

2015 Wk 4 Team

Team Rankings (2015)

September 22nd (Week 4)


Ranking Comments can be sent to the  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be sent to the ranking committee.
 
** Attention Coaches** 
It is the responsibility of, and extremely important, that each coach/school identify that a JV team is competing in a Varsity event when reporting meet results. 
 
 

4A

3A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Dowling WDM
2.   Cedar Falls
3.   Pleasant Valley
4.   Prairie CR
5.   Johnston
6.   Iowa City West
7.   Waukee
8.   Dubuque Senior
9.   Iowa City City High
10. Valley WDM
11. Urbandale
12. Indianola
13. Cedar Rapids Washington
14. Linn-Mar
15. Ankeny Centennial

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ames
Bettendorf
Dubuque Hempstead
Sioux City North
Waterloo

1.   Urbandale
2.   Iowa City West
3.   Johnston
4.   Bettendorf
5.   Pleasant Valley
6.   Waukee
7.   Ankeny Centennial
8.   Muscatine
9.   Iowa City City High
10. Ames
11. Linn-Mar
12. Cedar Falls
13. Dowling WDM
14. Dubuque Hempstead
15. Valley WDM

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny
Cedar Rapids Jefferson
Dubuque Senior
Prairie CR
Roosevelt DM

1.   Grinnell
2.   Mt. Vernon Lisbon
3.   DCG
4.   Pella
5.   Mt. Pleasant
6.   Harlan
7.   Carlisle
8.   MOVFV
9.   Gilbert
10. Xavier
11. Decorah
12. Marion
13. Heelan
14. Vinton
15. Whalert

Teams to watch:
(Alphabetical)
Charles City
Clear Creek Urbana
Spirit Lake
Storm Lake
Winterset 

1.   Assumption
2.   Ft. Madison
3.   Gilbert
4.   Decorah
5.   Spencer
6.   Pella
7.   DCG
8.   Marion
9.   Whalert
10. Charles City
11. Denison-Schleswig
12. Vinton-Shellsburg
13. Heelan
14. Ballard
15. Fairfield

Teams to watch:
(Alphabetical)
Grinnell
Harlan
Humboldt
Oskaloosa
Winterset

2A

1A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Unity Christian
2.   Monticello
3.   Mid-Prairie
4.   Garner-Hayfield/Ventura
5.   Eagle Grove
6.   Waukon
7.   Clear Lake
8.   Shenendoah
9.   Western Christian, Hull
10. North Polk
11. NE, Goose Lake
12. Williamsburg
13. East Marshall, Legrand
14. Sioux Center
15. South Winneshiek

Teams to watch:
(Alphabetical)
Aplington-Parkersburg
Dike New Hartford
Osage
SE V alley
Sheldon

1.   Monticello
2.   Osage
3.   Cascade
4.   South Winneshiek
5.   Pocahontas Area
6.   Mid-Prairie
7.   Shenendoah
8.   North Polk
9.   Williamsburg
10. Unity Christian
11. West Marshall, State Center
12. Sheldon
13. Western Christian
14. Mediapolis
15. Underwood 

Teams to watch:
(Alphabetical)
CMB
East Marshall
Grundy Center
KP-WC
North Fayette

1.   Nodaway Valley
2.   Bellevue
3.   Pekin
4.   Hudson
5.   St. Edmond
6.   Boyer Valley
7.   Newman Mason City
8.   West Fork
9.   Denver
10. Regina Iowa City
11. South Hamilton
12. Tri-Center
13. Riverside
14. Ogden
15. Central Elkader

Teams to watch:
(Alphabetical)
Clayton Ridge
Emmetsburg
Panorama
Pleasantville
St. Mary's Rensen

1.   Pekin
2.   Central Elkader
3.   West Fork
4.   St. Edmunds Ft Dodge
5.   Panorama
6.   Starmont
7.   North Linn
8.   Emmetsburg
9.   Newman Mason City
10. Regina Iowa City
11. Durant
12. Denver
13. EKH Exira
14. Marquette
15. North Iowa

Teams to watch:
(Alphabetical)
Bellevue
Earlham
Griswold
Jesup
Treynor

 
 
 
Advertisement