Become a Member

2015 Wk 6 Team

Team Rankings (2015)

Oct 6th (Week 6)


Ranking Comments can be sent to the  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be sent to the ranking committee.
 
** Attention Coaches** 
It is the responsibility of, and extremely important, that each coach/school identify that a JV team is competing in a Varsity event when reporting meet results. 
 
 

4A

3A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Dowling WDM
2.   Cedar Falls
3.   Pleasant Valley
4.   Prairie CR
5.   Waukee
6.   Valley WDM
7.   Urbandale
8.   Iowa City West
9.   Dubuque Senior
10. Iowa City City High 
11. Johnston
12. Indianola
13. Ankeny Centennial 
14. Dubuque Hempstead 
15. Waterloo West

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ames
Ankeny
Cedar Rapids Washington
Linn-Mar
Roosevelt DM

1.   Urbandale
2.   Iowa City West
3.   Johnston
4.   Pleasant Valley
5.   Bettendorf
6.   Waukee
7.   Ankeny Centennial
8.   Muscatine
9.   Iowa City City High
10. Ames
11. Cedar Falls 
12. Dowling WDM 
13. Linn-Mar
14. Dubuque Hempstead
15. Roosevelt DM

Teams to watch:
(Alphabetical)
Cedar Rapids Jefferson
Dubuque Senior
Indianola
Prairie CR

Valley WDM

1.   Mt. Vernon Lisbon
2.   Grinnell
3.   Pella
4.   DCG
5.   Marion
6.   Harlan
7.   Mt. Pleasant
8.   Xavier
9.   MOCFV
10. Gilbert
11. Decorah
12. Vinton
13. Winterset
14. Carlisle
15. Clear Creek

Teams to watch:
(Alphabetical)
Charles City
Ft. Madison
Heelan
Spirit Lake
Wahlert

1.   Assumption
2.   Gilbert
3.   Pella
4.   Marion
5.   Decorah
6.   Ft. Madison
7.   DCG
8.   Spencer
9.   Ballard
10. Wahlert
11. Heelan
12. Denison-Schleswig
13. Humboldt
14. Charles City
15. Vinton-Shellsburg

Teams to watch:
(Alphabetical)
Grinnell
Fairfield
Harlan
Mt. Vernon-Lisbon
Oskaloosa

2A

1A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Unity Christian
2.   Monticello
3.   Garner-Hayfield/Ventura 
4.   Mid-Prairie
5.   Clear Lake
6.   Eagle Grove
7.   Williamsburg
8.   Waukon
9.   Shenendoah 
10. Dike New Hartford
11. East Marshall, Legrand
12. NE, Goose Lake
13. South Winneshiek
14. Aplington-Parkersburg
15. Western Christian, Hull

Teams to watch:
(Alphabetical)
Davis County
North Polk 
Mediapoils
SE Valley
Tipton

1.   Monticello
2.   Osage
3.   Cascade
4.   South Winneshiek
5.   Pocahontas Area
6.   Williamsburg
7.   Mid-Prairie
8.   Unity Christian
9.   Shenendoah
10. North Polk 
11. Mediapolis 
12. CMB
13. Dike New Hartford 
14. West Marshall, State Center
15. East Marshall 

Teams to watch:
(Alphabetical)
Grundy Center
North Fayette
Sheldon
South Central Calhoun
Western Christian

1.   Nodaway Valley
2.   Bellevue
3.   Pekin
4.   Denver
5.   West Fork
6.   St. Edmond
7.   South Hamilton
8.   Regina Iowa City
9.   Panorama
10. Ogden
11. Dunkerton
12. Central Elkader
13. Tri Center
14. Newman
15. OA-BCIG

Teams to watch:
(Alphabetical)
Boyer Valley Emmetsburg
Hudson 
Pleasantville
Riverside

1.   Pekin
2.   Central Elkader
3.   West Fork
4.   North Linn 
5.   Newman Mason City 
6.   Regina Iowa City
7.   St. Edmond 
8.   Panorama
9.   Starmont
10. Denver
11. Bellevue
12. Emmetsburg
13. St. Ansger
14. ELK Exira
15. North Iowa

Teams to watch:
(Alphabetical)
Alta Aurelia
Durant
Griswold
Marquette
Treynor


 
 
Advertisement