Become a Member

2015 Wk 7 Team

Team Rankings (2015)

Oct 13th (Week 7)


Ranking Comments can be sent to the  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be sent to the ranking committee.
 
** Attention Coaches** 
It is the responsibility of, and extremely important, that each coach/school identify that a JV team is competing in a Varsity event when reporting meet results. 
 
 

4A

3A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Dowling WDM
2.   Cedar Falls
3.   Pleasant Valley
4.   Prairie CR
5.   Valley WDM
6.   Indianola
7.   Linn-Mar
8.   Urbandale
9.   Iowa City West
10. Johnston 
11. Dubuque Senior
12. Waukee
13. Dubuque Hempstead 
14. Ankeny Centennial 
15. Iowa City City High

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ames
Ankeny
Cedar Rapids Washington
Roosevelt DM
Waterloo West

1.   Urbandale
2.   Johnston
3.   Pleasant Valley
4.   Bettendorf
5.   Waukee
6.   Iowa City City High
7.   Muscatine
8.   Ankeny Centennial
9.   Cedar Falls
10. Linn-Mar
11. Ames 
12. Iowa City West 
13. Dowling WDM
14. Dubuque Hempstead
15. Southeast Polk

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny
Cedar Rapids Jefferson

Dubuque Senior
Indianola
Valley WDM

1.   Mt. Vernon Lisbon
2.   Grinnell
3.   DCG
4.   Pella
5.   Mt. Pleasant
6.   Decorah
7.   Gilbert
8.   Winterset
9.   Vinton
10. Marion
11. Xavier
12. Harlan
13. Carlisle
14. Spirit Lake
15. Clear Creek

Teams to watch:
(Alphabetical)
Charles City
Heelan
Humboldt
MOC-FV
Wahlert

1.   Assumption
2.   Decorah
3.   Gilbert
4.   Marion
5.   Pella
6.   DCG
7.   Spencer
8.   Ft. Madison
9.   Humboldt
10. Ballard
11. Charles City
12. Wahlert
13. Heelan
14. Vinton-Shellsburg
15. Denison-Schleswig

Teams to watch:
(Alphabetical)
Fairfield
Grinnell
Harlan
Mt. Vernon-Lisbon
Xavier

2A

1A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS

1.   Monticello
2.   Unity Christian
3.   Garner-Hayfield/Ventura 
4.   Mid-Prairie
5.   Clear Lake
6.   Eagle Grove
7.   Williamsburg
8.   Waukon
9.   Dike New Hartford 
10. East Marshall, Legrand 
11. Shenandoah
12. Aplington Parkersburg
13. NE, Goose Lake
14. Western Christian, Hull 
15. Cascade

Teams to watch:
(Alphabetical)
New Hampton 
North Polk
South Winneshiek 
Springville
Tipton 

1.   Monticello
2.   Osage
3.   Cascade
4.   South Winneshiek
5.   Pocahontas Area
6.   Williamsburg
7.   North Polk
8.   Unity Christian
9.   Mid-Prairie
10. Shenendoah 
11. CMB 
12. Dike New Hardford 
13. Mediapolis 
14. Grundy Center
15. West Marshall, State Center 

Teams to watch:
(Alphabetical)
East Marshall
North Fayette
Sheldon
Underwood
Western Christian

1.   Nodaway Valley
2.   Bellevue
3.   Pekin
4.   Denver
5.   West Fork
6.   St. Edmond
7.   South Hamilton
8.   Regina Iowa City
9.   Panorama
10. Ogden
11. Dunkerton
12. Central Elkader
13. Tri Center
14. Newman
15. OA-BCIG

Teams to watch:
(Alphabetical)
Boyer Valley Emmetsburg
Hudson 
Pleasantville
Riverside

1.   Pekin
2.   Central Elkader
3.   West Fork
4.   North Linn 
5.   Newman Mason City 
6.   Regina Iowa City
7.   St. Edmond 
8.   Panorama
9.   Starmont
10. Denver
11. Emmetsburg 
12. St. Ansger
13. Marquette
14. Alta Aurelia
15. Bellevue

Teams to watch:
(Alphabetical)
ELK Exira
Durant 
Griswold
North Iowa
Treynor


 
 
Advertisement