Become a Member

2015 Wk 8 Team

Team Rankings (2015)

Oct 20th (Week 8)


Ranking Comments can be sent to the  This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be sent to the ranking committee.
 
** Attention Coaches** 
It is the responsibility of, and extremely important, that each coach/school identify that a JV team is competing in a Varsity event when reporting meet results. 
 
 

4A

3A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS
1.   Dowling WDM
2.   Cedar Falls
3.   Prairie CR
4.   Pleasant Valley
5.   Linn-Mar
6.   Valley WDM
7.   Indianola
8.   Waukee
9.   Urbandale
10. Iowa City West
11. Dubuque Senior
12. Dubuque Hempstead
13. Johnston
14. Iowa City City High
15. Ames

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny
Ankeny Centennial
Cedar Rapids Washington
Roosevelt DM
Sioux City North

1.   Urbandale
2.   Johnston
3.   Bettendorf
4.   Muscatine
5.   Waukee
6.   Pleasant Valley
7.   Iowa City City High
8.   Iowa City West
9.   Dowling WDM
10. Linn-Mar
11. Ankeny Centennial
12. Cedar Falls
13. Ames
14. Dubuque Hempstead
15. Valley WDM

Teams to watch:
(Alphabetical)
Ankeny
Cedar Rapids Jefferson
Dubuque Senior
Indianola
Southeast Polk

1.   Mt. Vernon Lisbon
2.   Grinnell
3.   DCG
4.   Pella
5.   Mt. Pleasant
6.   Decorah
7.   Gilbert
8.   Vinton
9.   Xavier
10. Winterset
11. Carlisle
12. Harlan
13. Spirit Lake
14. Clear Creek
15. Marion

Teams to watch:
(Alphabetical)
Charles City
Heelan
Humboldt
MOC-FV
Wahlert

1.   Assumption
2.   Decorah
3.   Gilbert
4.   Marion
5.   DCG
6.   Spencer
7.   Pella
8.   Ft. Madison
9.   Humboldt
10. Ballard
11. Heelan
12. Charles City
13. Wahlert
14. Denison-Schelswig
15. Vinton-Shellsburg

Teams to watch:
(Alphabetical)
Fairfield
Grinnell
Harlan
Mt. Vernon-Lisbon
Xavier

2A

1A

BOYS GIRLS BOYS GIRLS
1.   Monticello
2.   Unity Christian
3.   Garner-Hayfield/Ventura 
4.   Mid-Prairie
5.   Clear Lake
6.   Eagle Grove
7.   East Marshall, Legrand
8.   Williamsburg
9.   Waukon 
10. Aplington Parkersburg 
11. Dike New Hardford
12. North Polk
13. Springville
14. NE, Goose Lake 
15. Western Christian, Hull

Teams to watch:
(Alphabetical)
Davis County
Grundy
South Winneshiek
Tipton
West Marshall

1.   Monticello
2.   Osage
3.   Cascade
4.   South Winneshiek
5.   Pocahontas Area
6.   Williamsburg
7.   Unity Christian
8.   North Polk
9.   Dike New Hardford
10. Mid-Prairie
11. Shenendoah
12. CMB
13. Grundy Center 
14. East Marshall
15. West Marshall, State Center

Teams to watch:
(Alphabetical)
Mediapolis
North Fayette
Sheldon
South Hardin
Tipton

1.   Nodaway Valley
2.   Bellevue
3.   Pekin
4.   West Fork
5.   Denver
6.   St. Edmond
7.   Hudson
8.   South Hamilton
9.   Regina Iowa City
10. Panorama
11. Ogden
12. Dunkerton
13. Central Elkader
14. Boyer Valley
15. Tri Center

Teams to watch:
(Alphabetical)
Colo Nesco
Emmetsburg
Newman
Pleasantville
Riverside

1.   Pekin
2.   Central Elkader
3.   West Fork
4.   North Linn 
5.   Newman Mason City 
6.   Regina Iowa City
7.   St. Edmond 
8.   Panorama
9.   Starmont
10. Jesup
11. Denver
12. Emmetsburg
13. St. Ansger
14. Hudson
15. Marquette

Teams to watch:
(Alphabetical)
Bellevue
Durant
Griswold
North Iowa
Treynor

 
 
Advertisement